Organizatorzy Konkursu "Informatyka kwantowa dla każdego" byli pod wrażeniem prac wykonanych przez młodych uczestników - postanowiliśmy więc zadać zwycięzcom kilka pytań, aby dowiedzieć się więcej o ich rozwiązaniach i inspiracjach - być może okaże się to pożyteczne dla przyszłych uczestników.
Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem z Piotrem Kułakowskim, który do konkursu zgłosił stronę popularyzującą informatykę kwantową!
Kiedy i dlaczego zaczął Pan interesować się informatyką kwantową?
PK: Informatyką kwantową zacząłem się interesować na początku kwietnia tego roku, gdy dowiedziałem się o konkursie.
Co skłoniło Pana do udziału w konkursie?
PK: Gdy dowiedziałem się o konkursie, miałem zamiar za jakiś czas rozpocząć prowadzenie działalności zajmującej się tworzeniem stron i sklepów internetowych, pozycjonowaniem ich oraz projektowaniem, więc pomyślałem, że praca na taki konkurs może być dobrym pomysłem (teraz już prowadzę działalność i cały czas ją rozwijam. Po szczegóły zapraszam na pk-program.pl i www.facebook.com/pkprogramstronywww). Oprócz tego chciałem się nauczyć paru nowych technologii w programowaniu, a około rok wcześniej przeczytałem książkę o fizyce kwantowej Andrzeja Dragana "Kwantechizm", co jeszcze bardziej skłoniło mnie do wzięcia udziału w konkursie.
Jaką dokładnie pracę zgłosił Pan na konkurs? W jaki sposób może się ona przyczynić do popularyzacji informatyki kwantowej?
PK: Moja praca, którą zgłosiłem na konkurs, to strona internetowa o informatyce kwantowej pod adresem informatyka-kwantowa-konkurs-ibm.pl. Oprócz tego, że strona internetowa to bardzo dobre miejsce do popularyzacji czegokolwiek, ponieważ można ją udostępniać innym z bardzo dużą łatwością w różnego rodzaju mediach oraz może ją wyszukać każdy wpisując słowa kluczowe związane ze stroną do wyszukiwarki lub nazwę domeny strony, to jeszcze każdy artykuł, który napisałem na stronie (jest ich 16) starałem się napisać jak najprościej, aby każdy mógł go zrozumieć.
Co było najtrudniejsze w trakcie przygotowywania pracy?
PK: Najtrudniejsze w trakcie przygotowywania pracy było to, aby artykuły, które pisałem, napisać jak najprostszym językiem, zrozumiałym dla każdego.
Skąd pomysł na taką pracę?
PK: Tworzenie stron internetowych i programowanie to moja pasja, więc gdy zauważyłem, że na konkurs można zrobić stronę internetową, od razu chciałem brać się do pracy. Z drugiej strony dzięki temu, że jest to strona internetowa, mogłem dać ją jako projekt do swojego portfolio na stronie mojej działalności. Oprócz tego mam taką zasadę, że jeśli się za coś biorę, co może mi przynieść później różne korzyści w życiu, to robię to na 100% (dlatego tak bardzo przyłożyłem się do pisania tych artykułów).
Co dał Panu udział w konkursie?
PK: Udział w konkursie oprócz samych nagród, które dostałem, dał mi nowe doświadczenie, umiejętności wykorzystywania technologii programistycznych, których nauczyłem się podczas tworzenia projektu, projekt do portfolio mojej działalności, do której odwiedzenia strony serdecznie zapraszam, oraz dużo satysfakcji i motywacji, która jeszcze bardziej napędziła mnie do działania.
Czy ma Pan pomysł na dalszy rozwój pracy lub jej wykorzystania?
PK: Jak najbardziej. Pierwsze co można by było zrobić to zacząć pisać na tej stronie nowe artykuły i zacząć ja pozycjonować. Oprócz tego linki do tych artykułów można także udostępniać w rożnego rodzaju social mediach czy formach pod postami.
Czy ma Pan jakieś wskazówki dla uczestników kolejnych edycji?
PK: Po pierwsze: nie twórzcie prac na konkurs tylko dla samych nagród. Pomyślcie czego moglibyście się nauczyć przy tworzeniu takiego projektu i co on może Wam dać oprócz nagród z konkursu.
Po drugie: nie podchodźcie do tego konkursu, w ten sposób, że musicie za wszelką cenę wygrać, po prostu zróbcie Waszą pracę jak najlepiej potraficie i wyślijcie na konkurs.
Po trzecie: myślcie o tym konkursie jako o czymś co może wam przynieść różne korzyści w przyszłości. Moim zdaniem takie myślenie da Wam jeszcze większą motywację do zrobienia Waszych prac jak najlepiej, a co za tym idzie - możliwego wygrania konkursu.